Zielony ogródek w sali

"Na parapecie skrzynek bez liku,
trochę nasionek, trochę słoików.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje,
i co dzień patrzy, co się tam dzieje.
Pilnuje, żeby nie były suche,
a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.
Myje i sieka na kanapeczki
zdrowe roślinki z własnej grządeczki"

Nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, których celem było wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania wybranych roślin, wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania oraz praca zespołowa. Dzieci z grupy „Wiewióreczki" miały do wykonania ciekawe zadanie - założenie zielonego ogródka w swojej przedszkolnej sali. W tym celu z dużym zainteresowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (pojemniki, doniczki, podstawki, słoiki, łopatki), a także nasionom i cebulkom. Przed przystąpieniem do pracy poznały również warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela dzieci samodzielnie siały rzeżuchę, sadziły cebulkę w doniczkach z ziemią. Założyły także hodowlę fasoli, wsadzając jedne nasiona wprost do ziemi. W ten sposób dzieci  będą miały okazję obserwować różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście. Na koniec zostały ustalone dyżury przy pielęgnacji roślin. Gdy wyrosną, będą bogatym źródłem witamin i zdrowym dodatkiem do kanapek.