Przejdź do treści
Przedszkole nr 5
Slider 2
Slider 3
Slider 4
Slider 5
Przejdź do stopki

Porady

Treść

TALENT DZIECKA.

Rodzice rzadko dostrzegają talenty swoich dzieci.
Jedne dzieci lubią muzykę, inne plastykę, jeszcze inne matematykę. Rozpoznanie u dziecka talentu nie jest sprawą łatwą, ponieważ rodzice nie są obiektywni.

Jak rozpoznać talent u dziecka?
Są na to różne sposoby. Najczęściej robi się to przez obserwację. Czym się dziecko bawi, jak się bawi. Pamiętajmy, że talenty nie tylko są artystyczne. Talentami mogą być również organizatorski, matematyczny, czy literacki.

Jak rodzice w domu mogą odnaleźć talent dziecka?
Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, rodzice spędzają z nim dużo czasu. Dla małego dziecka najważniejsza jest zabawa. Jeśli będziemy uważnie obserwować, czym i jak się bawi dziecko, to możemy wyłowić jego zainteresowania. Nie jest to łatwa sztuka, ponieważ rodzice raczej nie mają odniesienia do innych dzieci i ich osądy często nie są obiektywne. Talenty najczęściej ujawniają się w przedszkolu, czy w szkole, gdzie panie nauczycielki mogą porównać, np. jak śpiewa Jaś, a jak Krzyś.

Jak pielęgnować talenty?
O talenty niewątpliwie trzeba dbać. Naukowcy niejednokrotnie udowodnili, że jeśli nie pielęgnujemy talentów, to one się usypiają. Jeśli zauważymy, że dziecko jest uzdolnione w jakiejś dziedzinie, to nauczycielki rozwijają te talenty pracując indywidualnie z dzieckiem.

Czym się różnią zainteresowania od talentu?
U małych dzieci nie można jeszcze mówić o talentach. Małe dzieci interesują się różnymi rzeczami. Jedne dziedziny ich interesują bardziej, a inne mniej. O talentach tak naprawdę możemy zacząć mówić w stosunku do dzieci szkolnych, które są szczególnie uzdolnione w jakimś kierunku. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale wiek przedszkolny to z reguły jest za wcześnie na wykrywanie talentów.

Co zrobić, gdy dziecko np. bardzo ładnie rysuje, a nie lubi tego robić?
Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli dziecko nie lubi rysować, z reguły robi to niestarannie. Jeśli coś komuś wychodzi, to z reguły lubi to robić, bo jest chwalony, dzięki czemu wie, że w danej dziedzinie jest dobry. Jeśli już jednak zdarzy się taka sytuacja, to na pewno nie wolno dziecka do niczego zmuszać. Jeśli będziemy dziecko naciskać, że ładnie rysuje i powinno to robić, to możemy mu skutecznie to obrzydzić. Jeśli będziemy tolerancyjni, to jest szansa, że sam kiedyś dorośnie do tego i odkryje, że jest mu dobrze z tym, że ładnie rysuje i polubi tę czynność.

Czy talentów u dzieci należy szukać, czy same się objawiają?
Czasami zdarza się, że dziecko nie ujawnia swoich talentów. Bywa też tak, że talent u dziecka wykształca się w późniejszym okresie jego rozwoju. W naszym przedszkolu mamy zwyczaj, że na koniec zerówki organizujemy przesłuchania, na które zapraszamy przedstawicieli szkoły muzycznej, którzy są w stanie wychwycić, które dzieci mają talent muzyczny. Bywa, że opinie ekspertów ze szkoły muzycznej są dla rodziców zaskoczeniem, bo nigdy nie podejrzewali, że ich dziecko może mieć uzdolnienia muzyczne.

W jakim wieku można zauważyć talent u dziecka?
Dużo zależy od samego dziecka. Ważne jest też to, czy rodzice dokładnie obserwują jego rozwój. Jeśli rodzice bacznie przyglądają się swojemu dziecku, to talent może być zauważony znacznie wcześniej. Nie ma granicy, która mówi, że np. u trzylatka można zaobserwować jakiś talent. U każdego dziecka rozwija się to indywidualnie.  

SZEŚĆ ZADAŃ DOBREGO TATY:

Rola taty zdecydowanie różni się od roli mamy.
Ponieważ dzieci “chłoną jak gąbka” wszystkie wasze zachowanie ważne jest byś Ty jako głowa rodziny dawał im odpowiedni przykład.


1. Utrzymywanie dyscypliny.
Trzymanie domowej dyscypliny jest jednym z najtrudniejszych zadań jakie do ciebie nalezą. Nigdy nie możesz sobie pozwolić by podnieść rękę swoje dziecko, gdy czujesz, że nie dajesz sobie rady staraj się za wszelką cenę trzymać nerwy na wodzy. Powinieneś kochać dzieci ale nie możesz pozwalać by ich występki uszły im na sucho. Każde złe zachowanie wymaga zdecydowanej reakcji z Twojej strony. Swoje race wykładaj siłą swojego autorytetu i słów.

W takim sam sposób jak karzesz złe zachowanie powinieneś nagradzasz dobre. Jeśli po złym zachowaniu przeprowadzasz poważną rozmowę, tak samo rozmową utrzymuj dzieci w pewności, że dobrze się zachowały.

2. Uczenie się na błędach.
Uczenie się na własnych błędach jest jednym z elementów życia każdego z nas. Oczywistym jest, że chcesz chronić swoje dzieci przed wszystkim co mogło by im sprawić przykrość czy zawód. Jednak dobry tata powinien pozwalać swoim dzieciom na popełnianie błędów (w granicach rozsądku). Lepiej uczy się na cudzych błędach ale najlepiej uczymy się poprzez własne doświadczenia. Ojciec powinien to rozumieć.

3. Docenianie rzeczy.
Ważnym zadaniem taty jest nauczenie swoich dzieci by doceniały to co maja. Dzieci uważają, że wszystko im się należy, Twoim zadaniem jest nauczenie ich, że w życiu nic nie ma za darmo i na wszystko trzeba zapracować. Wpajając im takie wzorce unikniesz ich rozpuszczania co niestety jest dziś coraz częstsze.

4. Indywidualność.
Każdy z rodziców upatruje w dziecku swoich cech lub próbuje pchać je w kierunku w, którym sami nie poszli, a chcieli. Jedną z ważniejszych rzeczy jakie Ty musisz zrozumieć to indywidualizm każdego Twojego potomka. Nie powinieneś starać się upodabniać ich do siebie. Dobry tata szanuje indywidualizm swoich dzieci i zachęca je do rozwijania ich zdolności. Unika za to spełniana swoich niedoścignionych marzeń poprzez dzieci.

5. Dobry przykład.
Mówiliśmy już tym, że dzieci “chłoną jak gadka” każde nasze zachowanie. Nie możesz dopuszczać do sytuacji by dzieci widziały jak np. kłócisz się z ich mamą lub jakąkolwiek inną osobą. Przy dzieciach zawsze powinieneś trzymać nerwy na wodzy i starać się dawać im dobry przykład każdym swoim zachowaniem.
Za każdym razem gdy sytuacja wymaga Twojego zdecydowanego działa staraj się wytłumaczyć dziecku dlaczego tak postąpiłeś i dlaczego tak należy robić.

6. Miłość.
Każdy tata powinien zapewniać swoje pociechy, że bardzo je kocha słowem i czynem. Ważne jest również by spędzać z nimi jak największą cześć swojego wolnego czasu.


 

68758